Back to Top

Sabahat Çıkıntaş

“KIRILMA NOKTASI: HİKAYENİN SONUNU SEN YAZ”

“KIRILMA NOKTASI: HİKAYENİN SONUNU SEN YAZ”

Artkolik, Ankara Eko İklim Zirvesi’nde!

Artkolik 30-31 Mart tarihleri arasında Ankara’da karbon nötr olarak gerçekleşecek “Eko İklim” Ekonomi ve İklim Değişikliği Zirvesi’ne iklim krizine dikkat çeken 15 sanatçının ellinin üzerinde eserinin yer alacağı bir sergi ve panel programı ile katılıyor.

Devlet başkanları, kamu kurumları temsilcileri, yirmiyi aşkın uluslararası kurum ve kuruluş, otuzu aşkın üniversiten akademisyen, iyi örnek uygulamalarıyla belediyeler, organize sanayi bölgeleri, tekno kentler ve sektör temsilcilerinin katılacağı zirvede “İklim Değişikliği” ve “Yeşil Dönüşüm” konularında küresel düzenlemelere en doğru şekilde ve hızla hazırlanmak, iklim değişikliği ile mücadele ve ekonomiye etkisinin en aza indirilmesi için ortak akıl oluşturmak hedefleniyor.

Her alanda olduğu gibi kültür sanat alanında da karbon ayak izinin en aza indirgenmesini savunan Artkolik, aşırı tüketimin doğal kaynakları tüketmesiyle beraber kültürel çöküş ve aynılaşma meselesini sanat çerçevesinden değerlendiren bir panel programı ile Eko İklim zirvesinde yer alacak. Artkolik Kültür ve Sanat Platformu kurucusu Nazlı Keçili moderatörlüğünde gerçekleşecek panelde Denizhan Özer, İsmail Acar ve Burcu Perçin gibi Türkiye çağdaş sanat dünyasının önemli sanatçıları iklim krizinin sanata etkileri ve kültür-sanat piyasasının bu doğrultuda nasıl dönüşebileceğini ele alacaklar.

Artkolik, Ankara ATO Congresium’da gerçekleşecek zirveye özel bir sergiye de imza atacak. Denizhan Özer küratörlüğünde gerçekleşecek “Kırılma Noktası: Hikayenin Sonunu Sen Yaz” başlıklı sergide üretimlerinin merkezine iklim krizini yerleştirmiş ve atık malzemeleri değerlendirerek eser üretmeyi seçen sanatçılar yer alacak.

Sergiye katılan sanatçılar: Ali Raşit Karakılıç, Bedri Baykam, Deniz Çobankent, Eda Çığırlı, Emine Şenses, Evren Gül, Mehmet Özenbaş, Mustafa Albayrak, Neveser Özenbaş, Özge Günaydın, Özkan Işık, Sabahat Çıkıntaş, Şevval Başalan, Tuğrul Selçuk, Yeşim Yıldız Kalaycıoğlu.